TÜRKİYE'DE MARTİN MYSTERE

 

Martin Mystére nam-ı değer Atlantis'in Türkiye'de yayınlanmış olan kitaplarını, orjinal sayı, yazar,çizeri ve macera isimleri'nin yer aldığı exel formatındaki listeyi yüklemek için tıklayın!

Martin Mystére İtalya'da yayına başladıktan sonra iki yıl sonra 1984 yılında Tay yayınlarıyla başlayan Türkiye macerasının ilk dizisi 98 sayfa olarak 31 sayı sürmüş fakat 31. sayı 66 sayfa olarak yayınlanmıştır. İkinci dizi 98 ve 130 sayfa olarak 72 sayı sürmüştür. 72. sayıda Ölüm Denizi (Daha sonra Lâl Kitap tarafından yayınlanan Martin Mystere Özel Seri içinde yarım kalan bu macera tamamlandı.) adlı macera yarım bırakılmak süreti ile 72 sayıda son buldu. Son olarak kapak ve maceralarının tekrarı ile 1 sayı süren Büyük Albüm dizisi 31 ve 72'lik serideki maceraların 8 sayı eksiği ile tekrarı şeklinde yayınlanarak Martin Mystére'nin Tay yayınlarındaki yayın serüveni sona erdi. Tay yayınlarının yayınladığı sayıların en büyük özelliklerinden biri de kapak resimlerinin orjinal kapak resimleri örnek alınarak Aslan Şükür tarafından daha güzel bir şekilde resmedilmesidir.
1996 yılında AD yayıncılık tarafından orjinal kapak resimleri ve formata yakın şekilde 31 sayı yayınlandı.
2000 yılında Aksoy yayıncılık AD yayıncılığın kaldığı yerden aylık olarak 12 sayı yayınladı. Aynı yıl Oğlak/Maceraperest Çizgiler İtalya'da Giante adı ile yayınlanan ve yılda bir kez yayınlanan diziyi Büyük Albüm adıyla yayınlamaya başladı. 2004 yılında Martin Mystére Maxi dizisini Martin Mystére Efsanevi Maceralar adıyla yayınlamaya başladı.
2002 yılında Martin Mystére'yi Lâl Kitap yayınlamaya başladı. Daha sonra Türkiye'de atlanmış olan ve yayınlanmamış sayıların yayınladığı Martin Mystére Özel Seri dizisine başladı. Lâl kitap tarafından halen 15 günde bir iki farklı Martin Mystére dizisi yayınlanmaktadır.

   
Tay yayınları
1. Seri - 31'lik
2. Seri - 72'lik
3. Seri - 41'lik
 
    AD yayıncılık
           
Aksoy yayıncılık     Oğlak / Maceraprest
Büyük Albüm
Efsanevi Maceralar
           
Lâl Kitap
Yeni Martin Mystere
Martin Mystere Özel Seri
       
           

Copyright © 1999, 2005 - Tüm hakları saklıdır. RESİMLİ ROMAN