Merhaba


Hoşgeldiniz
Tenten'in Maceraları
Download sayfası
Tenten'in Çizimi
Türkiye'de Tenten
Resimli Roman
Yenilikler
Sohbet
Mesaj Tahtası
Yeni Yayınlar
ÇR. Yazıları
ÇR. Linkleri
Çizgi Roman
Kahramanlar
Anket
Misafir Defteri - Yaz
Misafir Defteri - Oku
Önerileriniz
Resimli Roman
Copyright 1999-2000

Nasıl Ortaya Çıktı?:Tenten ve Herge
      Belçika ekolünün en kaliteli örneklerinden biri olan Tenten, Hergé tarafından yaratılmıştır. 
      Belçika'nın günlük "Yirminci Yüzyıl"ın (Le Vingtieme Siecle) haftalık eki "Küçük Yirminci"nin (Le Petit Vingtieme ) ilk sayısı 1928 yılında ortaya çıktı. Derginin tüm sorumluluğu Hergé'ye aitti. Hergé önceleri başka birinin yazdığı öyküleri resimleyerek işe başladı. Fakat bundan sıkıldı. Kendi kahramanını çizmek istiyordu. Bunu gerçekleştirmesi o kadar da zor olmadı. Eskiden çizmiş olduğu Totor' u yeniden elden geçirdi. İsmindeki birkaç harfi değiştirdi ve ona uygun bir meslek yakıştırdı. Genç bir gazeteci... Hiç kimsede olmayan ve hiçbir anlamı olmayan bir isim,hemen ayırt edilebilmesi için kimseye benzemeyen bir saç biçimi. İşte TENTEN karşımızdaydı.
Herge 20 YY. dergisindeHemen hemen her türlü serüven içinde yol alabilir, her şeyi yapabilirdi ve tabii ki köpeği Milu (Milou) ile beraber. Hergé çizim ve Tenten Rusya'dahikaye tekniğini Meksika gazetelerinde gördüğü Amerikan çizgi romanlarından etkilenerek değiştirmişti. Klasikleşmiş özellikleri, temiz çizgisi ve komedi-macera tarzının hikayelerde çok iyi kullanılmasıdır. Çizim tekniğinde asla taramalara ve gölgelere yer verilmemiştir. Düzenli sayfalar, açık ve net konuşma balonları, vs. 
     Konularda ise genellikle dedektiflik temaları, çeşitli sakarlıklar ve aksiyon ile birleştirilerek harmanlanmış ve sade bir çizgi ile kağıda aktarılmıştır.
   
Küçük Yirminci (Le Pett Vingtié )Böylece 10 Ocak 1929 Yılında ilk Tenten serüveni Küçük Yirminci'de her hafta iki sayfa olarak yayınlanmaya başlandı. İlk hikaye Rusya'da geçiyor ve belli bir senaryo olmadığı için Hergé her hafta kaldığı yerden devam ediyordu.Edgar P. Jacobs, Jacques van Melkebeke ve Hergé, yıl 1944
    Tenten maceralarını içeren albümler 1930 yılından itibaren siyah ve beyaz olarak Petit Vingtiéme Yayınlarında ortaya çıkmıştır. 1934 yılından itibaren Casterman Yayınları, metin dışı bölümlerin sadece renkli olduğu siyah beyaz ciltler yayınlamıştır. 26 Aralık 1946 tarihinde Tintin dergisinin ilk sayısı çizgi roman formatında ve renkli olarak yayınlanmaya başlandı. Siyah-beyaz olan ilk albümler 1973 yılından itibaren Archives Hergé koleksiyonunda tıpkı basım olarak Casterman tarafından yeniden yayınlanmıştır. Bir çok Tenten macerası Hergé tarafından tekrar elden geçirildi. Tenten çalışmalarında çizgi roman dünyasının bir çok büyük ismi çalışmıştır. Bunlar arasında Edgar Plerre Jacobs, Bob de Moor, Roger Leloup, Jacgues Martin sayılabilir. Hergé ölüm tarihi 25 Ocak 1983'e kadar Tenten'in çizilmesi ve yayınlanması işlerini takip etmiştir. Tenten'in 120 milyondan fazla kitabı satılmış ve 40 ayrı dilde yayınlanmıştır. Tenten'in filmleri ve uzun metrajlı çizgi filmleri yapılmıştır.


     
Dans eden dostlar Kimdir?: Genç bir gazeteci olan Tenten (Tintin) Milu (korsan baskılarda Fındık veya Boncuk, orjinal ismi Milou) adlı beyaz bir foks-teriyeyle ile Mısır'dan İskoçya'ya, Arap çöllerinden, denizlerin altına, Tibet'ten Ay'a kadar hemen hemen her yerde serüven yaşar. Tenten o kadar çok gezdi ki, neredeyse daktilosunun başına oturmaya bile zaman bulamadı. Bazen elinde bir fotoğraf makinasi ile  takılır olayların peşine. Tenten Petik Vingteme için gazete habercisi olmaya çalışmaktadır. Bu yüzden bütün dünyada yolculuk etmektedir.  Olaylarda bu ikiliyle birlikte olan birincil derecedeki diğer kişiler ise içkici, küfürbaz, asık suratlı, atılgan Kaptan Haddock (bizde Hadok), becerikli zor işiten ve dikkatsiz Prof. Tournesol, fazla keskin görüşlü olmayan ikiz dedektifler Dupond ve Dupont, ateşli şarkıcı kadın La Castaflore ve Kaptan Haddock'a ait bir mülk olan Moulinsart şatosunda çalışan saygıdeğer sadık ve cesur uşak Nestor. Hiçbir şeydenTenten Kano pişmanlık duymayan dünyayı gezen Tenten acımasız düşmanlarla sık sık karşı karşıya gelmekte ama zekasıyla bunları alt etmektedir. Tenten'in her macerasında karşılaştığı garip düşmanları vardır. Bunlar arasında en önemlileri, milyarder işadamı Rastapapoulos'tur. Bir diğer önemli düşman da General  Alcazar'ın rakibi General Tapioca'dır.

      
Kaptan HaddockTenten serilerinde kuşkusuz en fazla ilgi çeken karakter Kaptan Haddock'tur. Bir Fransız şövalyesinin torunu olan Kaptan, karşımıza ilk kez Altın Kıskaçlı Yengeç adlı macerada çıkmıştır. Bu macerada alkol bağımlısı, zavallı, bitmiş bir adam görüntüsü veren Kaptan giderek toparlanır ve hemen ardından yer aldığı Esrarengiz Yıldız adlı macerada kararlı, dürüst, akıllı, biraz sakar, dili bozuk ama sevimli bir kimliğe bürünür. Bundan sonraki maceralarda ise Tenten'in ayrılmaz dostu olur, şövalye dedesinden kalan hazineyi Tenten'in yardımıyla bularak paraya kavuşur ve rahat bir hayat sürmeye başlar. Ancak hayatında vazgeçemeyeceği iki şeyi vardır: Macera ve içki... Ayrıca Bianca Castafiore'ye olan müthiş ilgisini anlatmadan da geçmemeli...

Profesör Turnusol
      Tenten'deki yan karakterler arasında en önemlilerinden biri de Profesör Turnusol'dur. İlk kez Tekboynuz'un Esrarı adlı macerada karşımıza çıkan Turnusol, dalgın hali, ağır işiten kulakları, sürekli işleyen beyni ile Tenten serilerine kuşkusuz çok farklı bir renk katmıştır.

Dupont ve Dupont kardeşler
      Tenten karakterlerini işlerken unutmamamız gereken birisi daha doğrusu ikisi de Dupont ve Dupont kardeşlerdir. Polis teşkilatının gözbebeği
olan ikizler, her macerada dehalarını (!) ortaya koymaktadırlar. Özellikle kılık değiştirmedeki başarıları (!) takdire şayandır. Haddock'a ait bir mülk olan Moulinsart şatosunda çalışan saygıdeğer, sadık uşak cesur Nestor'u unutmamak gerekir.

Hiçbir şeyden pişmanlık duymayan, dünyayı gezen Tenten, gezdiği bütün ülkelerde dostluklar kurmakta, ama aynı zamanda da acımasız düşmanları ile sık sık karşı karşıya gelmekte ama zekasıyla onları alt etmektedir.